Vaduz – stolica Liechtensteinu

Vaduz, Liechtenstein

Co prawda najczęściej nie chcę tutaj pisać na temat brudnych stolic, a raczej, jak sama nazwa wskazuje małych zakątków europejskich, to warto omówić pokróce stolicę Liechtensteinu. Państewko, to w zasadzie niewiele różniące się rozmiarem od aglomeracji warszawskiej kusi swoją odmiennością. Co prawda przypomina nieco bogatą Szwajcarię, ale cudownego klimatu Liechtensteinu nie da się w żaden sposób podrobić.

Vaduz, to stolica bardzo nietypowa. Po pierwsze dlatego, że jest przepiękna i… cicha. W Vaduz ciężko o korki, przemoc czy hałas znany z wielkich, stołecznych metropolii. Po za tym dookoła ogaraniczone jest przecudnymi Alpami, a na obrzeżach znajduje się książęcy zamek. O tak! Dokładnie tak, bo Liechtenstein ma księcia.

Walutą, podobnie jak w sąsiednim kraju jest szwajcarski frank. Swoją drogą waluta ta miała ostatnio pewne problemy związane z uwolnieniem kursu. Pogoda może nie przyciągnie fanatyków tropikalnej atmosfery, ale za to przykuje uwagę zakręconych maniaków śnieżnych stoków, czy łyżwiarstwa. Lato jest tu bowiem łagodne, ale zimy są za to srogie. Swoisty boom na turystykę miał miejsce kilka lat temu i co ciekawe Vaduz jest liczne odwiedzane, gdyby wziąć pod uwagę fakt, że nie posiada ono stacji kolejowej ani lotniska. To jedno z nielicznych miast stołecznych na świecie w takiej sytuacji. Najbliższa stacja kolejowa jest bowiem w Schaan, które swoją drogą jest największym miastem w Liechtensteinie (sic!).

Vaduz to naprawdę piękne miejsce

Vaduz to naprawdę piękne miejsce

W Vaduz jest zarejestrowane ponad kilkadziesiąt tysięcy spółek, a to dlatego, bo panuje tam jeden z najniższych podatków w Europie, a może i na świecie. Dlatego, też w Vaduz istnieje wiele firm na zasadzie letter-box, czyli w praktyce w ogóle ich tam nie ma, a jedynie oficjalny adres widnieje w Liechtensteinie. Językiem urzędowym jest tutaj oczywiście niemiecki, a wiele pracowników pochodzi z Niemiec oraz z Austrii czy Szwajcarii.

Stolica ta jest bardzo malutka, bo posiada zaledwie 5100 mieszkańców, a całe państwo Liechtensteinu ma ich może z 37 tysięcy ludności maksymalnie. Graniczy ono jedynie ze Szwajcarią oraz z Austrią. Alpy stanowią tu właściwie naturalną granicę. Warto dodać, że już od 1923 roku pomiędzy Szwajcarią a Liechtensteinu granicy tak naprawdę nie ma, a przynajmniej nie istnieje ona w tradycyjnym znaczeniu.

Co do religii to w Vaduz około 80% ludzi to oficjalnie rzymscy katolicy. Istnieje też odłamek innych rodzajów chrześcijaństwa i śladowe ilości muzułmanów (5%), żydów (0,1%) oraz bezwyznaniowców (7%). Dookoła Vaduz jest aż 250 km dróg, a 90 km jest przeznaczone jako ścieżki rowerowe!

W mieście funkcjonuje nawet klub futbolowy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s